Depresja to choroba
Większość z nas doświadcza okresowych wahań nastroju i krótkotrwałych epizodów smutku. Czy to depresja? Obniżony nastrój czy odczuwanie smutku są normalną reakcją na stres lub problemy życiowe. Jeżeli trwają krótko i po ustaniu stresu czy rozwiązaniu problemów wracamy do swojej stałej równowagi, to nie mamy do czynienia z depresją.
*Wersję Audio znajdziesz na dole strony pod artykułem.
Depresja jest czymś odmiennym od wcześniej wspomnianych trudności.
Osoby dotknięte tą chorobą bardzo cierpią i doświadczają trudności w funkcjonowaniu w pracy, w szkole, na uczelni oraz mają trudności w relacjach rodzinnych i społecznych. Nawet codzienne obowiązki zdają się ich przerastać.
Depresja jest równie poważna, jak każda inna choroba. Jednak przez to, że nie widzimy jej fizycznych objawów, rzadko jest postrzegana w ten sposób.
Depresja jest realną chorobą mającą poważne konsekwencje.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresja:
- jest obecnie najczęstszą przyczyną niepełnosprawności,
- jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ogół chorób występujących na świecie,
- każdego roku blisko 800 tysięcy ludzi odbiera sobie życie, a znacznie więcej podejmuje nieudane próby samobójcze,
- według szacunków, na całym świecie na depresję cierpi ponad 300 milionów ludzi,
- liczba przypadków depresji rośnie w każdym kolejnym pokoleniu i jest wykrywana u coraz młodszych osób,
- występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn,
- w swej najgorszej postaci może prowadzić do samobójstwa.
Czym zatem objawia się depresja?
Jeśli chcesz zorientować się czy trudności, z którymi się mierzysz są objawami depresyjnymi, to odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy obniżony nastrój utrzymuje się u Ciebie przez większą część dnia – prawie każdego dnia?
- Czy obserwujesz u siebie wyraźne zmniejszenie zainteresowania wszystkimi lub prawie wszystkimi formami aktywności oraz zmniejszenie zdolności do czerpania z nich przyjemności?
- Czy wystąpił u Ciebie znaczący spadek masy ciała (mimo, iż nie jest się na diecie) lub jej zwiększenie albo zmniejszenie lub zwiększenie apetytu?
- Czy cierpisz na bezsenność lub jesteś nadmiernie senna?
- Czy masz trudności w zwracaniu i/lub koncentrowaniu uwagi? (Często określa się to jako “zamglenie umysłu” – tzn. kłopoty z pamięcią.)
- Czy myślisz o śmierci i/lub samobójstwie, a te myśli są nawracające i uporczywe?
- Czy odczuwasz nadmierne poczucie winy i/lub poczucie własnej bezwartościowości?
- Czy jesteś pobudzona psychoruchowo (np. potrząsasz nogą, wiercisz się, wykręcasz ręce, bezcelowo chodzisz w tę i z powrotem) lub przeciwnie – czujesz się spowolniona i to pobudzenie lub spowolnienie jest dostrzegalne dla innych?
- Czy brak Ci energii i/lub masz poczucie zmęczenia niemal każdego dnia (np. trudności z wykonywaniem czynności niewymagających wysiłku, takich jak branie prysznica czy jedzenie posiłku)?
Czy doświadczasz pięciu lub więcej objawów depresji?
Jeżeli doświadczasz co najmniej pięciu z wymienionych objawów przez większość dnia, prawie codziennie, od co najmniej dwóch tygodni, to prawdopodobnie cierpisz na epizod depresyjny.
W takim przypadku koniecznie skontaktuj się z psychiatrą i/lub psychologiem/psychoterapeutą w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy oraz zaplanowania i podjęcia leczenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat depresji?
Jeśli chcesz posłuchać więcej o tej chorobie, to zapraszam Cię do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie. W wyróżnionych relacjach znajdziesz moją “pogadAnkę” na temat depresji.
Jak ja pomagam osobom z depresją?
O tym jak pomagam przeczytasz TUTAJ.
Ściskam
Ania