Znaczenie myśli

Zrozumieć współzależności

Obszary naszego doświadczenia jakimi są nasze
  • myśli
  • nastroje,
  • reakcje fizjologiczne,
  • zachowania
  • i otoczenie  
są współzależne. Każda z dziedzin naszego życia wpływa na pozostałe, tak jak obrazują to strzałki na załączonym schemacie.
Na przykład jeśli zmienisz coś w swoim zachowaniu, to wpłynie to na to, co będziesz myśleć i jak będziesz się czuć (emocjonalnie i fizycznie).
Twoje zachowanie może także wywoływać określone zdarzenia i zmiany w Twoim otoczeniu.
Także nowe sposoby myślenia (przede wszystkim własnie one) wpływają na zachowania, nastroje i reakcje fizyczne oraz mogą przyczynić się do zmian w otoczeniu.
 
Zrozumienie współzależności pomiędzy tymi obszarami życia pomoże nam lepiej zrozumieć swoje problemy. 
A od tego, jak rozumiemy swoje problemy, zależy to, jak sobie z nimi radzimy.
 
Zachęcam Cię do przeprowadzenia “małego” eksperymentu.
Skoro już wiesz, że poszczególne sfery życia są wzajemnie ze sobą powiązane, to podejmij decyzję i popraw “coś”. To może być nawet niewielka poprawa w dowolnie wybranej sferze (ze schematu). A potem oczekuj pozytywnego wpływu na pozostałe cztery sfery życia – może jedną, a może wszystkie.
Daj znać w komentarzu czy zrobisz to dla siebie i jeśli to nie jest zbyt intymne, napisz co zmienisz. 
Ten eksperyment wymaga nieco czasu, dlatego ustal ile czasu decydujesz się sobie dać i każdego dnia podtrzymuj, pielęgnuj zaplanowaną zmianę.
Ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu i wróć do tego wpisu oraz do swojego komentarza i napisz czy odczuwasz wpływ tej konkretnej zmiany na pozostałe sfery życia oraz jak to wygląda u Ciebie.
 
Ucieszę się, jeśli zechcesz się podzielić ze mną swoimi rezultatami. A jeśli Twoje zmiany pomogą komuś innemu w podjęciu decyzji o własnych, to myślę, że będzie to radość dla co najmniej trzech osób 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *