Znaczenie myśli

Myśli a reakcje organizmu

Dlajlama

Dziś piszę o współzależności myśli i reakcji organizmu.

Poza nastrojem i zachowaniem, nasze myśli warunkują także reakcje fizjologiczne.
Gdy czekamy na randkę i wyobrażamy sobie spotkanie, przyjemne ciepło rozlewa się po naszym ciele, jesteśmy podekscytowani, a nawet podnieceni.
Podczas emocjonującego filmu przewidujemy dalszą akcję i zanim jeszcze coś spektakularnego wydarzy się na ekranie, odczuwamy reakcję naszego ciała – na przykład przyspieszone bicie serca, szybszy oddech, napinanie się mięśni.
Wspomniana zależność myśli i naszych reakcji fizjologicznych z powodzeniem jest wykorzystywana w sporcie. Inspirująca mowa trenera budzi wolę walki w członkach drużyny, podnosi poziom adrenaliny i wzmacnia morale zawodników, a oni dają z siebie wszystko. Wizualizacja sprawia, że w ciele sportowca następują skurcze mięśni, będące echem pełnych ruchów wykonywanych podczas zawodów.
Podobnie myśli działają w przypadku skuteczności przyjmowanych leków. Gdy spodziewamy się, że lek nam pomoże, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie. I dzieje się tak nawet w przypadku przyjmowania placebo. Tutaj przekonania będące przejawami aktywności mózgowej mogą powodować rzeczywiste zmiany w reakcjach organizmu.

Dzięki modyfikacji myśli, możemy zmieniać odczucia w ciele. Przykładem mogą być dobrodziejstwa płynące z różnego rodzaju technik relaksacyjnych czy wymyślania, pisania i wypowiadania afirmacji. Przy okazji te metody wpływają także na nastrój. Myśli, nastrój, odczucia w ciele – wszystko pięknie się przeplata i zwiększa ogólny dobrostan.

A jak jest u Ciebie ze świadomością wpływu myśli na ciało? Potrafisz rozpoznać myśli i towarzyszące im reakcje Twojego organizmu? Podzielisz się przykładami

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *