Znaczenie myśli

Myśli a otoczenie

Oprah

Zastanawiasz się czasem co sprawia, że niektóre osoby są bardziej podatne na określone myśli i uczucia?

W ramach próby odpowiedzi na to pytanie kontynuujemy cykl dotyczący współzależności naszych różnych sfer doświadczeń życiowych.
Dziś piszę o wzajemnym wpływie myśli i otoczenia.

Na naszą podatność na pewne myśli i uczucia w dużej mierze mają wpływ uwarunkowania biologiczne i genetyczne. Jednak to nie wszystko. Bowiem na nasze przekonania i emocje istotnie wpływają otoczenie i doświadczenia życiowe. A mianowicie wszystko to, co nas otacza:
🔸rodzina,
🔸społeczności, w których funkcjonujemy,
🔸miejsce zamieszkania, okolice,
🔸zwyczaje, kultura,
🔸płeć,
🔸religia,
🔸interakcje z innymi ludźmi i inne.

Doświadczenia kształtujące przekonania czy oczekiwania, nie muszą być traumatyczne. Weźmy na przykład sposób wychowania dziewczynek i chłopców i skupmy się na tym, jak kultura warunkuje przekonania. W niektórych kulturach u dziewczynek podkreśla się i komplementuje urodę, a u chłopców siłę i muskularną dobrze ukształtowaną sylwetkę. Stąd dziewczynki wnioskują, że uroda sprawi, iż będą bardziej lubiane i skłaniają się częstokroć ku temu, by cenić w sobie głównie wygląd. Zaś chłopcy uznają, że powinni być dobrze zbudowani i silni, przez co będą się oceniać na podstawie sukcesów w tym zakresie.
Takie ugruntowane przekonania trudno zmienić, a rozbieżność między nimi i rzeczywistością wpływa na samoocenę, nasze nastroje i funkcjonowanie.
Jednak zdecydowanie możemy podjąć próbę modyfikacji otoczenia na przykład poprzez:
ograniczanie poziomu stresu,
asertywną postawę,
przerwanie przemocy, jeśli jest naszym udziałem,
otaczanie się ludźmi życzliwymi i wspierającymi,
współdziałanie w lokalnej społeczności czy w środowisku pracy w ramach realizacji wspólnych celów.

By poprawić nasze samopoczucie, poczuć się lepiej potrzebujemy dokonać zmian w zakresie naszych sposobów myślenia, ale także wprowadzać zmiany w zachowaniu, naszych reakcjach fizjologicznych i w otoczeniu (środowisku).

Ja osobiście w kwestii otoczenia, bardzo sobie cenię mój cudowny krąg kobiecego wsparcia, który pomaga mi budować moc mentalną i jest polem do współpracy pod kątem zawodowym i rozwoju osobistego. Jestem zań bardzo wdzięczna ❤️

A Ty na co zwracasz uwagę w swoim otoczeniu? Jak je dopasowujesz by żyło Ci się lepiej?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *