Emocje
Czy zawsze potrafisz nazwać To, co czujesz?
Umiejętność rozpoznawania własnych nastrojów pomaga nam je rozumieć i odpowiednio modyfikować w celu poprawy samopoczucia.
Zdolność rozróżniania poszczególnych emocji jest pomocna przy doborze konkretnych działań, które mogą wpływać na poprawę.
Kiedy trudno nam nazwać emocje, to warto wsłuchać się w swoje ciało, a wówczas reakcje naszego organizmu podpowiedzą nam, co czujemy.
Z drugiej strony, różnicowanie emocji pomoże nam lepiej rozumieć odczucia w ciele.
Sztuka rozpoznawania emocji, to także zdolność odróżniania ich od:
🔹myśli,
🔹zachowań
🔹i okoliczności.
Jak to zrobić?
Do nazwania emocji potrzebujemy jednego słowa (ewentualnie dwóch).
Myśli, to wielość słów, które “słyszymy w głowie”, to pojawiające się obrazy, wspomnienia.
Natomiast zachowania i okoliczności możemy opisać, gdy odpowiemy na pytania: kto?, co?, gdzie?, kiedy?.
Lista emocji jest bardzo długa, a jednak bywa, że umiemy rozpoznać i nazwać zaledwie kilka z nich lub używamy określeń typu “czuję się nieswojo”, “jest mi jakoś dziwnie”.
Zachęcam Cię do zrobienia ćwiczenia:
Postaraj się w ciągu dnia zatrzymać się na chwilę (trzy razy) i spróbuj nazwać emocję, która Ci wówczas będzie towarzyszyć.
Jeśli znajdziecie drugą chwilę, to pochyl się nad odczuciami w swoim ciele. Zastanówcie się, jakie sygnały w organizmie mówią Ci o tej emocji.
Zamieszczam poniżej krótki “słowniczek” emocji. To nie wszystkie.
Emocje: duma, ekscytacja, entuzjazm, frustracja, gniew, lęk, irytacja, miłość, niepewność, niesmak, obawa, panika, poczucie winy, przerażenie, przygnębienie, radość, rozczarowanie, rozpacz, smutek, strach, szczęście, upokorzenie, uraza, wdzięczność, wstyd, wściekłość, zadowolenie, zażenowanie, zdenerwowanie, złość.
Dopisz swoje.
Jak objawiają się one w Twoim ciele?