Wysoka wrażliwość

Jesteś wyjątkowa! /Wysoka Wrażliwość, część 2/

Wyjątkowa

Czy wierzysz w to, że taka właśnie jesteś?

Stań przed lustrem i powiedz do siebie: “Jestem wyjątkowa!”.

Zrobiłaś to?

Trudno dostrzegalna wyjątkowość.

Osoby wysoko wrażliwe mają trudność z dostrzeżeniem swojej wyjątkowości. Odbierają wiele bodźców i są wyczulone na wszelkie niuanse (o czym pisałam w poprzednim artykule TUTAJ),  co sprawia, że często bywają przeciążone. Jaskrawe światło, tłok, duże natężenie dźwięków, nietypowe lub zbyt intensywne zapachy bardzo im przeszkadzają. Wydawałoby się, że zakupy, to przyjemność, a jednak przebywanie w zatłoczonych galeriach handlowych, gdzie niemal każdy sklep ma dedykowany zapach i muzykę, męczące światło, potrafi WWO wprawić w niemałe rozedrganie. Wieczorne imprezy ze znajomymi przy hałaśliwej muzyce i rozmowy “o wszystkim i o niczym” bywają męczące. Korporacyjne open space’y nastawione na ciągłą interakcję nie sprzyjają skupieniu i obniżają wydajność wysoko wrażliwych. Ale, ale, dziś chciałam podkreślać wyjątkowość osób wysoko wrażliwych, a nie wyliczać w nieskończoność to, co nas męczy.

Co czyni Cię wyjątkową?

Faktycznie najczęściej zauważamy u siebie niższy próg tolerancji niż u większości naszych znajomych, a zapominamy o przenikliwości, ostrożności, pasji, kreatywności, empatii, opiekuńczości. Inne nasze zalety otrzymane w pakiecie pt. “Wysoka Wrażliwość” to: czujność, precyzja, wysoka intuicja, szybkość wychwytywania najdrobniejszych różnic i unikania błędów, zdolność uczenia się rzeczy mimochodem, pamięć semantyczna (czyli umiejętność przetwarzania informacji na głębszym poziomie), sumienność i drobiazgowość. Brzmi znajomo? Brzmi dumnie? Dla mnie już tak 😉

Pułapki radzenia sobie z przeciążeniem.

Ponieważ silne przebodźcowanie jest dla nas bardzo obciążające, to nasze sposoby na poradzenie sobie z nim, często są odczytywane przez otoczenie jako wycofywanie się. Bywamy odbierani jako osoby nietowarzyskie, nieśmiałe, pełne lęków czy wręcz słabe. I tutaj wpadamy w pułapkę. Obawa przed takim etykietowaniem skłania nas do dopasowywania się do większości (czyli do nie-WWO). Wpadamy w błędne koło, bo próby “bycia jak inni” przynoszą kolejną falę nadpobudzenia i przeciążenia. Wtedy nasze zachowania i reakcje mogą przybrać bardzo intensywną formę. Osoba postrzegana jako spokojna, wycofana będąc w stanie skrajnego nadpobudzenia i przemęczenia ilością i intensywnością bodźców, może reagować złością, krzykiem, płaczem, ciskaniem przedmiotów. Takie zachowania z kolei dają podstawę nie-WWO by przykleić nam kolejne etykiety: nienormalnych czy znerwicowanych. Stąd już blisko do tego, abyśmy same zaczęły wierzyć, w to co do nas “przyklejono” i nasze poczucie pewności siebie pikuje w dół. Stosujemy strategie adaptacyjne (przystosowawacze) w nadziei na zabezpieczenie się przed odrzuceniem, ale zamiast tego, skutkiem naszych działań jest dewaluowanie nas samych, samooczernianie i przygnębienie. Czując nieprzystosowanie do świata w jakim żyjemy, nasze zmęczenie, przygnębienie i brak nadziei na “bycie jak inni” (bycie jak nie-WWO), zmiany nastrojów, utrzymujący się smutek, lęk, prowadzą do stanów depresyjnych.

Jeżeli nie jesteś pewna czy wysoka wrażliwość jest Twoją cechą, to zachęcam Cię do wykonania testu .

Test został opracowany w języku angielskim przez dr Elaine N. Aron.

Za akceptacją autorki publikuję jego autorskie tłumaczenie na język polski. 

Test w języku polskim możesz wykonać TUTAJ.

Test w języku angielskim znajdziesz TUTAJ.

Więcej na temat wysokiej wrażliwości przeczytasz w książce dr Elaine N. Aron “Wysoko Wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza”.

Jak sobie radzić w tym przytłaczającym nas świecie?

Jak dobrze żyć ze swoją wysoką wrażliwością i nauczyć się z niej korzystać w pełni.

Próbę odpowiedzi na to i inne nurtujące nas – wysoko wrażliwych – pytania, podejmę w kolejnych artykułach.

Osoby zapisane na mój newsletter, dostaną informację o pojawieniu się nowego artykułu jako pierwsze. Jeżeli chcesz być wśród nich, zapisz się na newsletter TUTAJ, a przy okazji odbierz mój bezpłatny e-book pt. “Ster Twojego Życia”. Przeprowadzisz z nim analizę swojego aktualnego poziomu zadowolenia z poszczególnych sfer życia, uświadomisz sobie swoje życiowe wartości i zbudujesz wizję życia. To wstęp do wyznaczania celów, rozpisywania projektów na zadania i ustalenie harmonogramu działań, które będą zmierzać do realizacji wizji.

One Comment

  • Marta

    Na co dzień umiem sobie mówić, że jestem wyjątkowa, wtedy kiedy tak, jakby świadomie o sobie mówię.
    Kiedy jednak mam się ocenić “na biegu” to uznam się raczej za wadliwą. Muszę nad tym pracować dlatego czekam na kolejne artykuły.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *