Wysoka wrażliwość

Test na Wysoką Wrażliwość

Przeczytaj poniższe pytania i odpowiedz na nie w zgodzie z tym, co czujesz.

Odpowiedz TAK, jeśli dane stwierdzenie dotyczy Cię w pełni lub częściowo.

Odpowiedz NIE, jeśli dane stwierdzenie niezbyt Cię dotyczy lub nie dotyczy Cię wcale.

Zapisz ilość odpowiedzi TAK / NIE na kartce, podsumuj, a swój wynik będziesz mogła odnieść do opisu, który umieściłam na dole pod pytaniami testu.

Test:

 1. Czuję się przytłoczona (łatwo się męczę, ogarnia mnie pobudzenie, poirytowanie), kiedy dociera do mnie zbyt wiele sygnałów (bodźców) z zewnątrz.

TAK / NIE

 1. Dostrzegam różnego rodzaju subtelności (drobiazgi) w moim otoczeniu.

TAK / NIE

 1. Wpływają na mnie nastroje innych ludzi.

TAK / NIE

 1. Bywam bardzo czuła na ból.

TAK / NIE

 1. Kiedy mam bardzo zabiegany dzień (pełen obowiązków, zadań, aktywności, różnego rodzaju stymulacji zewnętrznej), potrzebuję znaleźć dla siebie dogodne miejsce, przestrzeń (łóżko, zacieniony pokój), bym mogła pobyć sama i nieco odpocząć, wyciszyć się.

TAK / NIE

 1. Intensywnie odczuwam działanie kofeiny na mój organizm.

TAK / NIE

 1. Odczuwam dyskomfort, przytłoczenie lub rozdrażnienie przy ekspozycji na ostre światło, silne zapachy, sztywne lub “gryzące” tkaniny, odgłosy syren policyjnych lub karetek pogotowia czy straży pożarnej przejeżdżających w moim pobliżu.

TAK / NIE

 1. Mam bogate i skomplikowane życie wewnętrzne.

TAK / NIE

 1. Czuję się niekomfortowo kiedy jestem wystawiona na działanie dużego hałasu (głośna muzyka, odgłosy remontów, robót drogowych).

TAK / NIE

 1. Sztuka i muzyka poruszają mnie do głębi.

TAK / NIE

 1. Czasem czuję się tak zmęczona lub osaczona nadmiarem bodźców, że mam ochotę uciec od samej siebie.

TAK / NIE

 1. Jestem sumienna.

TAK / NIE

 1. Można mnie łatwo przestraszyć.

TAK / NIE

 1. Szybko się irytuje, kiedy mam dużo do zrobienia w krótkim czasie.

TAK / NIE

 1. Kiedy inni ludzie (np. moi współtowarzysze, goście) czują się niekomfortowo w jakimś otoczeniu, zwykle wiem co należy zrobić by pomóc im lepiej się poczuć (np. zmodyfikować natężenie oświetlenia, zaproponować zmianę miejsca siedzenia, inaczej ustawić meble, zamknąć okno gdy jest zbyt chłodno lub gdy przeszkadza hałas ulicy).

TAK / NIE

 1. Denerwuję się, kiedy inni oczekują ode mnie wielozadaniowości (robienia wielu rzeczy w jednym czasie).

TAK / NIE

 1. Bardzo staram się unikać pomyłek i zapominania rzeczy.

TAK / NIE

 1. Unikam oglądania programów telewizyjnych i filmów zawierających drastyczne obrazy i sceny przemocy.

TAK / NIE

 1. Bywam nieprzyjemna, czasem opryskliwa, kiedy zbyt wiele wokół mnie się dzieje.

TAK / NIE

 1. Duży głód wywołuje u mnie silne reakcje, zakłóca moją koncentrację i wpływa na mój humor.

TAK / NIE

 1. Zmiany w moim życiu wytrącają mnie z równowagi.

TAK / NIE

 1. Zauważam i delektuję się delikatnymi i rzadkimi zapachami, smakami, dźwiękami, dziełami sztuki.

TAK / NIE

 1. Nie przepadam za tym, gdy zbyt dużo się dzieje w jednym czasie.

TAK / NIE

 1. Dużą wagę przykładam do tego, by tak organizować swoje życie, aby oszczędzić sobie sytuacji generujących zdenerwowanie i przytłoczenie.

TAK / NIE

 1. Czuję się przytłoczona dużą ilością i intensywnością bodźców zewnętrznych, jak na przykład duży hałas lub chaos w moim otoczeniu.

TAK / NIE

 1. Kiedy jestem zmuszona do konkurowania i jestem obserwowana podczas wykonywanych zadań,  staję się nerwowa i roztrzęsiona, a w efekcie idzie mi znacznie gorzej, niżby mi szło w normalnych warunkach.

TAK / NIE

 1. Kiedy byłam małą dziewczynką, moi rodzice lub nauczyciele postrzegali mnie jako wrażliwą lub nieśmiałą.

TAK / NIE

Wyniki:

Jeżeli odpowiedziałaś “TAK” więcej niż na 14 pytań, to bardzo możliwe, że jesteś osobą wysoko wrażliwą. Należy jednak pamiętać, że w testach układanych przez psychologów przedziały ustala się na bazie średniej. Realnie bywa tak, że osoba, która odpowie pozytywnie na mniej niż 14 pytań, ale czuje, że kwestie poruszone w tych pytaniach bardzo mocno jej dotyczą, także może być osobą wysoko wrażliwą. Pomimo tego, że jest tyle samo wysoko wrażliwych mężczyzn, ile wysoko wrażliwych kobiet, to ci panowie częściej odpowiadają pozytywnie na mniejszą ilość pytań niż panie.

Prawa autorskie do “High Sensitivity Self-test” należą do dr Elaine N. Aron, 1996. 

Niniejsze autorskie tłumaczenie “Testu na Wysoką Wrażliwość” publikuję za zgodą autorki.

Prawa do tłumaczenia na język polski należą do mnie – Anna Janowska Terapia, 2020.

Jeżeli jeszcze nie czytałaś moich artykułów o Wysokiej Wrażliwości, to pierwszy z nich przeczytasz TUTAJ, a drugi TUTAJ. (Możesz ich także posłuchać, bo pod każdym z artykułów umieściłam odtwarzacz SoundCloud.) 

W najbliższych dniach opublikuję kolejny, w którym opowiem Ci o tym, jak sobie radzić ze swoją wrażliwością, by żyło się nam dobrze, bez poczucia wady, a za to z poczuciem własnej wartości na pożądanym poziomie i z pewnością siebie.

21 komentarzy

  • Ania

   U mnie również 20 x TAK:) Około 3 tygodnie temu odkryłam, że jestem wwo i wiele rzeczu zaczęło układać się w jedną całość;) Zrozumiałam, że to nie “defekt”, trzeba nauczyć się odpowiednio “pokierować” tą wrażliwością 🙂

   • Awatar użytkownika

    Anna Janowska

    Cześć Aniu. Wow, to teraz masz taki czas odkrywania i odczytywania różnych elementów składowych tej cechy. Na moim profilu na Instagramie: annajanowska_ i na Facebooku: Anna Janowska – Droga do zmian znajdziesz wpisy, w których przybliżam Wysoką Wrażliwość. A w grupie na FB – Krąg Silnych Kobiet nagrałam w ubiegłym roku kilka live’ów na ten temat.
    Jeśli czegoś potrzebujesz, to śmiało kontaktuj się ze mną w wiadomościach prywatnych.
    Wszystkiego dobrego.

    • Anita

     24 na Tak…. ratując swoje 13letnie dziecko, chodząc od psychiatry, terapeutów,przez przypadek zadano mi pytanie czy wiem , że mogę być WWO…..i nagle wszystko staje się proste, zrozumiałe …..jakbym otrzymała instrukcję obsługi do złożenia meblościanki z lat 80…. dziękuję

     • Awatar użytkownika

      Anna Janowska

      Anita, jestem wdzięczna, że się podzieliłaś swoim wynikiem i refleksją. Otuchy dodaje fakt, że coraz więcej specjalistów wie lub choćby słyszało o wysokiej wrażliwości, czym ona jest, że ma podłoże neurologiczne, że nie jest “przewrażliwieniem” czy “neurotycznością”.
      Gdybyś czegoś potrzebowała w kwestii WWO, to odzywaj się. Jestem obecna też na Instagramie i Facebooku, i dostępna także do korespondencji w wiadomościach prywatnych. Pozdrawiam 🙂

     • Awatar użytkownika

      Anna Janowska

      Martin, odpowiem nieco przewrotnie… To zależy.
      To zależy, jak Ci z jest z tym zestawem cech
      Pozdrawiam
      Ania

 • Awatar użytkownika

  Anna Janowska

  Marta, witam w klubie Wysoko Wrażliwych.
  Cieszę się, że jesteś na etapie lubienia swojej wysokiej wrażliwości. To jest świetne podejście! Wiedza na jej temat i akceptacja tej cechy przykładają się bardzo mocno do dobrego funkcjonowania w zgodzie ze swoim wewnętrznym rytmem.
  Ściskam.

  • Awatar użytkownika

   Anna Janowska

   Ariel, dziękuję, że się podzieliłaś swoim wynikiem.
   (Test pochodzi od dr Elaine N. Aron, a ja go za zgodą przetłumaczyłam.)
   Trochę więcej na temat Wysokiej Wrażliwości mówiłam w mojej grupie na Facebooku (i będzie wkrótce więcej): Krąg Silnych Kobiet.
   Jeśli masz ochotę, to dołącz. Zapraszam. Zostawiam link poniżej.
   https://www.facebook.com/groups/1536559266500273

 • J

  Odpowiedziałam TAK na 26 pytań. Chyba największy problem mam z hałasem. Wstyd przyznać, ale rodzinne święta są dla mnie koszmarem. Mam liczną rodzinę, większość jest strasznie głośna, przekrzykują się przy stole, do tego hałasujące dzieci. Po jednym dniu takiego świętowania mam wrażenie, że moja głowa jest kwadratowa, a ja chętnie schowałabym się gdzieś pod ziemią.

  • Awatar użytkownika

   Anna Janowska

   Dziękuję, że się podzieliłaś. Wynik testu mówi sam za siebie.
   Głośne rodzinne świętowanie potrafi przytłoczyć.
   Jeśli dopiero teraz poznałaś zagadnienie wysokiej wrazliwości, to zapraszam Cię na moje konto na Instagramie: annajanowska_ lub na Facebooku: Anna Janowska – Droga do zmian. Tam zamieściłam sporo wpisów opisując ta cechę. Tutaj na blogu, też znajdziesz kilka artykułów na jej temat. Pozdrawiam.

  • Awatar użytkownika

   Anna Janowska

   Dzień dobry, Aleksandra.
   Tutaj nie hejtujemy 🙂 Tutaj się wspieramy 🙂
   Piszesz “niestety” – pozwala mi to myśleć, że jakieś aspekty Twojej wrażliwości są trudne dla Ciebie. Jeśli chcesz się tym podzielić, to zapraszam Cię do rozwinięcia swojego komentarza. A jeśli nie jest to dla Ciebie komfortowe, to możesz odezwać się do mnie prywatnie na maila kontakt@annajanowska.com
   Pozdrawiam
   Ania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *