Wysoka wrażliwość

Władcy czy doradcy? /Wysoka Wrażliwość, część 3/

Wysoka wrażliwość

Ciekawostki ze świata Wysoko Wrażliwych.

Wysoka wrażliwość jest cechą związaną z posiadaniem bardzo czułego układu nerwowego i występuje u wielu gatunków (przebadano ich ponad 100). 15-20% jednostek danego gatunku w ramach budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie, stosuje strategię przetrwania, która polega na krótkim zatrzymaniu się, aby poczynić obserwacje, przetworzyć to, co zobaczyły, wyczuły i na tej podstawie podjąć działania. Jeżeli wysoko wrażliwy osobnik napotka sytuację podobną, do jakiejś zapamiętanej z przeszłości, to wówczas ma już gotową do wykorzystania strategię.

Jak to jest w Królestwie Zwierząt?

Wysoko wrażliwe zwierzę czuwa, by ostrzegać swoją grupę przed zagrożeniami, szybciej wyszukuje pokarm dla stada, jest czujne na potrzeby młodych lub chorych jednostek, lepiej wyczuwa zwyczaje innych zwierząt. Potrafi szybciej zareagować na niebezpieczeństwo lub wykorzystać jakąś wyjątkową okazję. Reszta stada, to zwykle jednostki mniej wyczulone na wspomniane zagrożenia i niuanse. One śmiało ruszają do walki w obronie swojej grupy i terytorium, gdy otrzymają sygnał od wysoko wrażliwych wartowników.

Jak to jest u ludzi?

Rozkład procentowy wysoko wrażliwych jednostek wśród ludzi jest na tym samym poziomie. Jednak my możemy czerpać z tej cechy nawet więcej, ponieważ dodatkowo jesteśmy w stanie wyobrażać sobie różne scenariusze, a także mamy świadomość przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Ludzkie społeczeństwa, w których dominują “królowie-wojownicy” dążący do ekspansji, wolności i sławy, potrzebują przeciwwagi w postaci “klasy doradców”, którzy na chwilę powstrzymają wojowników i władców od działania i nakłonią do myślenia.

W obecnym świecie wysoko wrażliwi doradcy (m.in. pisarze, filozofowie, nauczyciele, terapeuci, historycy, badacze, wynalazcy) starają się energię ekspansji przekuć w kreatywność, wynalazczość, ochronę środowiska, a także ustrzec społeczeństwa przed nieprzemyślanymi działaniami.

Każde “stado” potrzebuje obu typów osobników.

Ważne by grupy obu typów jednostek znały zarówno swoje mocne strony i ograniczenia, jak również zdolności i ułomności drugiej części społeczności oraz wzajemnie czerpały ze swojej mądrości i siły.

Jeżeli jesteś ciekawa, do której grupy należysz, to zachęcam Cię do wykonania testu

Test został opracowany w języku angielskim przez dr Elaine N. Aron.

Za akceptacją autorki publikuję jego autorskie tłumaczenie na język polski. 

Test w języku polskim możesz wykonać TUTAJ.

Test w języku angielskim znajdziesz TUTAJ.

Więcej na temat wysokiej wrażliwości przeczytasz w książce dr Elaine N. Aron “Wysoko Wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza”.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *