Wysoka wrażliwość

Jak żyć? – Strategie przetrwania dla wysoko wrażliwych /Wysoka Wrażliwość, część 4/

Wysoka Wrażliwość

Jeżeli czytałaś moje wcześniejsze artykuły na temat wysokiej wrażliwości, to wiesz już, że ta cecha nie jest chorobą, ani defektem. Wiesz też, że masz niesamowite właściwości, których większość ludzi nie posiada. A jeśli już zrobiłaś test na wysoką wrażliwość, to wiesz, że plasujesz się w grupie “doradców”. Nieobce są Ci kwestie związane z głębią przetwarzania, przestymulowaniem, reaktywnością emocjonalną i wyczuleniem na niuanse.

 

A jeśli trafiłaś na mojego bloga wprost do tego artykułu i nie wiesz o czym mówię, a czujesz się zaciekawiona, to:

– artykuł #1 przeczytasz TUTAJ,

– artykuł #2 przeczytasz TUTAJ,

– artykuł #3 przeczytasz TUTAJ,

– test na wysoką wrażliwość zrobisz TUTAJ.

Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą lub masz taką w swoim otoczeniu i chciałabyś ją wesprzeć, to zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu, w którym przybliżę Ci kilka “strategii przetrwania” dla osób obdarzonych tą wyjątkową cechą.

 
1. Zadbaj o zdrowie i styl życia.

Okaż sobie troskę jak niemowlęciu.

Traktuj swoje wysoko wrażliwe ciało jak niemowlę. Twój organizm, tak jak maleńkie dziecko nie wyrazi słowami swoich skarg. Niemowlę może zwrócić uwagę na siebie i swoje potrzeby płacząc, a Twój organizm może wysyłać sygnały poprzez konkretne objawy, na tyle poważne, że nie sposób je zignorować. Bądź dobrym rodzicem dla swojego ciała i tak jakbyś reagował na płacz dziecka, reaguj kiedy Twoje ciało woła o uwagę, gdy mu coś dolega.

Zadbaj o równowagę w byciu “na zewnątrz” i “wewnątrz”.

Nie bierz na siebie ogromu pracy, nie podejmuj dużego ryzyka i nie rzucaj się na wiele nowości jednocześnie. To spowoduje, że poczujesz się przeciążony. Takie usilne “hartowanie” swojej wrażliwości w ramach dopasowywania się do większości nie wysoko wrażliwych, uczestnictwo w kulturze hołdującej rywalizacji, dążenie do doskonałości, może spowodować przewlekły stres i w efekcie duże przemęczenie, napięcie i bóle mięśniowe, trudności ze snem, uciążliwe bóle głowy i obniżenie odporności.

Jeśli Twoja kreatywna natura “pączkuje” pomysłami na nowe projekty, pamiętaj, że nie zrobisz wszystkiego na raz. Wybieraj. Nie czuj się w obowiązku udowadniać bezustannie tego, że nie jesteś “wadliwa” czy “przewrażliwiona”.

Jeżeli zaś czujesz potrzebę bycia z innymi, to nie zamykaj się przesadnie w swoim kokonie odosobnienia i maksymalnie wzmożonej ochrony przed wielością przytłaczających sygnałów z zewnątrz. Im bardziej będziesz unikać dodatkowych bodźców, tym intensywniej Twoje ciało będzie pobudzane przez pozostałe bodźce.

Zaleceniem dla wysoko wrażliwych jest raczej nauka nowych sposobów życia ze stresującymi sygnałami ze świata zewnętrznego, niż ich unikanie i eliminacja.

Zadbaj o równowagę w kwestii własnych potrzeb vs potrzeby innych.

Zwróć uwagę czy Twoja sumienność nie sprawia, że bez reszty oddajesz się realizowaniu potrzeb innych ludzi. Nie stawiaj siebie i swoich potrzeb na szarym końcu, bo może Ci zabraknąć czasu na ich zabezpieczenie oraz na Twoją regenerację.

Korzystaj z tego, że doskonale odczytujesz sygnały płynące z Twojego organizmu. Wsłuchaj się w swoje ciało i otwórz się na jego potrzeby, to pomoże Ci zadbać o poprawę stanu zdrowia.

Odpoczywaj

Szanuj swój rytm dobowy i zadbaj o zdrowy sen. Stała zdrowa rutyna poranna i wieczorna, to podstawa. Praca nocna i zmianowa niekoniecznie będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Zwróć uwagę na swoją skłonność do perfekcjonizmu, która sprawia, że wszelkie projekty dopieszczasz w nieskończoność kosztem odpoczynku.

Zadbaj o czas na odprężenie i przemyślenia. Zaplanuj relaks. Czytaj dobre książki, delektuj się pysznym jedzeniem, pracuj w ogrodzie, spaceruj, medytuj. Dbaj o zdrowy sposób żywienia i aktywność fizyczną.

Dobieraj takie formy odpoczynku, które są dla Ciebie najlepsze.

Stwórz dla siebie bezpieczną przystań.

Otaczaj się życzliwymi, ważnymi dla Ciebie osobami. Korzystaj także z nienamacalnych przystani – zachowuj dobre wspomnienia z przeszłości, wspomnienia o ważnych osobach, wracaj do nich, sięgaj do swoich wewnętrznych światów i ulubionych medytacji.

Stawiaj zdrowe granice.

Dopuszczaj do siebie sygnały, które Ci służą, zatrzymuj te, których sobie nie życzysz , które Cię przeciążają. Rób to na własne życzenie, trenuj świadome “wyłączanie się”, ale nie “odpływaj”.

 

2. Zadbaj o swój komfort w relacjach społecznych.

Unikaj etykiety “nieśmiała”.

Nie określaj siebie mianem “nieśmiałej”, ponieważ ta etykieta jest nietrafna, nie odnosi się do Twojej prawdziwej natury (wyczulenie na niuanse i trudności wynikające z przebodźcowania), ma pejoratywny wydźwięk i jest swoistą samospełniającą się przepowiednią. Nie pozwalaj innym ludziom, tak o Tobie mówić.

Zmniejszaj dyskomfort.

Redukuj swój dyskomfort społeczny wynikający z nadpobudzenia. Możesz to robić poprzez uświadomienie sobie przejściowego charakteru tego dyskomfortu, bycie w relacjach z innymi wysoko wrażliwymi osobami, z którymi możesz sam na sam porozmawiać o tym, co sprawia Ci trudności. Korzystaj ze swoich umiejętności redukcji przeciążenia (rób sobie przerwy, stosuj ćwiczenia oddechowe, zmień pozycję i miejsce, pomyśl jakie masz opcje, odwołaj się do swojej nienamacalnej bezpiecznej przystani, o której wspominałam wcześniej). Wyjaśniaj innym na czym polega Twoja wysoka wrażliwość i skąd wynika Twoje nadpobudzenie, aby mogli Cię lepiej zrozumieć i wesprzeć lub dać Ci przestrzeń gdy tego potrzebujesz.

Dbaj o relacje przyjacielskie.

Nawiązuj bliskie więzi, bo serdeczni przyjaciele najlepiej rozumieją i wspierają. Daj o bliskich, z którymi będziesz mogła prowadzić głębokie rozmowy na złożone tematy związane z życiem wewnętrznym.

 
3. Pracuj nad powodzeniem w życiu zawodowym.

Zrozum swoje powołanie.

Przy wyborze zawodu kieruj się swoim powołaniem. Jeśli je zrozumiesz, to intuicja podsunie Ci dogodne dla Ciebie opcje. Dla wysoko wrażliwych osób bardzo istotną kwestią dotyczącą zawodowego spełnienia jest poczucie sensu w tym co robią i niesienie wartości w codziennej pracy.

Przekształć swoje powołanie w dobrze płatną pracę i zadbaj o komfort pracy.

Zaufaj swoim zaletom i predyspozycjom. Jako wysoko wrażliwej osobie raczej będzie Ci służyć autonomia w pracy na etacie lub samozatrudnienie. Wówczas sama możesz decydować o godzinach pracy, kwestiach związanych ze spotkaniami na żywo lub online, tym czy pracujesz w pojedynkę czy w zespole i czy codziennie pracujecie w jednej lokalizacji, czy może wykonujecie swoje zadania zdalnie.

 

4. Dbaj o bliskie relacje.

Pogłębiaj i pielęgnuj przyjaźnie.

Dbaj o optymalny stan pobudzenia w bliskich związkach partnerskich. Niezależnie od tego czy jesteś związana z partnerem wysoko wrażliwym czy nie, zapewniaj sobie czas w pojedynkę, byś mogła pomyśleć, “przetrawić” dzień, odetchnąć, odpocząć w ciszy.

W momentach konfliktowych pozwól sobie i partnerowi na przerwę, zebranie myśli i ochłonięcie. Krok w tył i pauza dają czas na bardziej przemyślaną i często mniej raniącą reakcję.

Używaj pozytywnych metakomunikatów (np. zależy mi na tobie, chcę dojść do rozwiązania, doceniam twoje zaangażowanie). Stosuj “słuchanie odzwierciedlające” (słuchaj i powtarzaj, by upewnić się, że dobrze zrozumiałaś, co Twój partner mówi i co czuje).

Zwróć uwagę, na to, aby Twój związek nie stał się zbyt wyciszony. Badania z udziałem par, w których jedna lub obie osoby są wysoko wrażliwe pokazują, że bardziej zadowolone ze związku są osoby, które robią ze swoim partnerem rzeczy, które są dla obojga ekscytujące.

 
5. Szukaj dla siebie pomocy i ją przyjmuj.

Jeżeli jesteś osobą wysoko wrażliwą, która w dzieciństwie i w okresie dojrzewania zmagała się z ekstremalnymi trudnościami, to możesz być narażona na zaburzenia lękowe, depresję, występowanie myśli samobójczych. Jeżeli mimo starań wciąż nie możesz pogodzić się ze swoją przeszłością oraz ze swoją wyjątkową cechą, to warto byś leczenia swoich ran podjęła się pod opieką odpowiedniego specjalisty. Optymalnie byłoby, gdyby był to psychoterapeuta, któremu zagadnienie wysokiej wrażliwości jest bliskie lub co najmniej nie jest obce. Warto także zasięgnąć porady psychiatry, który zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii.

Powyższy artykuł napisałam bazując na wiedzy dr Elaine N. Aron, która jest badaczką wysokiej wrażliwości, psychoterapeutką i autorką książek wydanych w j.polskim: “Wysko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza”, “Wysoko wrażliwi i miłość. Jak nawiązywać i podtrzymywać relacje w świecie, który nas przytłacza”, “Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?”

Osoby zapisane na mój newsletter, dostaną informację o pojawieniu się nowego artykułu jako pierwsze. Jeżeli chcesz być wśród nich, zapisz się na newsletter TUTAJ, a przy okazji odbierz mój e-book pt. “Ster Twojego Życia”

Przeprowadzisz z nim analizę swojego aktualnego poziomu zadowolenia z poszczególnych sfer życia, uświadomisz sobie swoje życiowe wartości i zbudujesz wizję życia. To wstęp do wyznaczania celów, rozpisywania projektów na zadania i ustalenie harmonogramu działań, które będą zmierzać do realizacji wizji.

e-book

One Comment

  • Marta

    Bardzo wartościowy artykuł. Mnie też zawsze się wydawało, że jestem nieśmiała a to nie jest prawda.
    I z własnego doświadczenia mogę napisać, że przyjaźń z właściwą osobą uskrzydla. Razem jesteśmy wyjątkowe- wysoko wrażliwe, więc rozumiemy dobrze swoje potrzeby i reakcje na różne sytuacje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *