Pewność siebie,  Poczucie własnej wartości,  Siła wewnętrzna,  Wysoka wrażliwość

Wartość jest w Tobie! /Wysoka Wrażliwość cz. 5/

Poczucie własnej wartości

Dziś pochylam się nad tematem poczucia własnej wartości. I choć wpis dotyka tej kwestii u osób Wysoko Wrażliwych, to bardzo mi zależy byś go przeczytała do końca, bo po jego lekturze, chcę Ci zadać ważne pytanie, które wiąże się z moim kiełkującym projektem.

Osobom Wysoko Wrażliwym trudno wyrobić sobie pozytywne wyobrażenie, o tym kim są i jaką mają wartość, bo wraca do nich zniekształcony obraz, który widzą inni. Ci inni nie potrafią ich właściwie ocenić. Relacje, w które wchodzą WWO, nie odzwierciedlają w pełni ich osobowości. Odczuwają one pustkę tożsamościową. Mają poczucie bycia niezrozumianym, a otoczenie potwierdza ich dziwaczność i anormalność. Cierpią, bo bywają odrzucane z powodu struktury swojej osobowości. Czują się osamotnione. Brak im dowodów uznania z dzieciństwa lub te dowody są w pewien sposób skażone oceną: “jesteś zbyt…” Sami zaś mają trudność z docenianiem własnych sukcesów, a i otoczenie raczej wytyka błędy niż chwali postępy.

Wysoko Wrażliwi starają się wypełnić pustkę tożsamościową konstruując tzw. fałszywe “self”, które pozwala im się dostosowywać do większości. Odmawiają sobie prawa do bycia sobą skrywając prawdziwe “ja” z lęku przed odrzuceniem, brakiem zrozumienia i zazdrością. I nawet jeśli odnoszą sukcesy, to czują się jakby oszukiwali otoczenie, towarzyszy im poczucie pustki. Poczucie własnej wartości bywa mocno obniżone.

 
Jak odbudować poczucie własnej wartości?

Odbudowa poczucia własnej wartości wiąże się z:
docenianiem swoich osiągnięć, co pomaga rozwijać zdolność do działania, podejmowania wyzwań i pokonywania trudności,
– pracą nad życzliwym dialogiem wewnętrznym,
– i okazywaniem sobie szacunku, tak jak umiemy go okazywać innym.

Kiedy namalujemy pozytywny obraz siebie, uwierzymy w swoje zalety, zaufamy sobie, zaczniemy patrzeć w przyszłość z większym optymizmem.
Tworzenie takiego obrazu potrzebuje fundamentu. Aby go zbudować, potrzebujemy wykonać pracę z emocjami, przekonaniami i myślami automatycznymi.
Tutaj pomocny może być nurt poznawczo – behawioralny, który duży nacisk kładzie na psychoedukację i poprawę jakości funkcjonowania osoby poprzez pracę z wykorzystaniem modelu współzależności myśli, emocji, reakcji fizjologicznych ciała i zachowania oraz tego na co mamy wpływ i jak możemy te czynniki zmieniać.

Fascynuje mnie praca nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości, pewności siebie i budowaniem wewnętrznej siły. Moją misją jest pomagać Kobietom zaopiekować się tymi sferami.

I tutaj pojawiają się wspomniane pytania do Ciebie, Kochana Kobieto:

Czy poczucie własnej wartości, pewność siebie, siła wewnętrzna, to są tematy ważne dla Ciebie?
Czy chciałabyś nad nimi pracować?
Jakiego rodzaju niedostatki odczuwasz myśląc o nich?
Jakie masz trudności?  Jak one się objawiają?
Jakie są Twoje potrzeby, jakiego wsparcia oczekiwałabyś?

W mojej głowie zrodził się projekt, który chcę wraz z Tobą dopracowywać, tak aby tematyka była zgodna z Twoimi potrzebami, aby dopasować moje zasoby, działania tak, by jak najlepiej Cię wspierać w stawaniu się Silną Kobietą, która czuje się wartościowa, pewna siebie i odporna.

Proszę, zostaw w komentarzu odpowiedzi na moje pytania, jeśli chcesz razem ze mną wzmacniać się w tym, jakże ważnym dla nas kobiet zakresie. Jeśli wolisz bardziej osobisty kontakt, to napisz do mnie e-mail na adres kontakt@annajanowska.com

Dziękuję.

Dzięki Twoim komentarzom i wiadomościom, w których określisz swoje potrzeby, to kiełkujące ziarenko projektu, może przemienić się w piękną roślinę, którą wspólnie będziemy pielęgnować w drodze do naszej Kobiecej Siły.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *